בית הספר לרפואה וטרינרית הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית - האוניברסיטה העיברית בירושלים האוניברסיטה העברית בירושלים ביה"ס לרפואה וטרינרית ע"ש קורט

תמונות מתחלפות בפלאש

65841 - קרדיולוגיה

1. מתכונת הבלוק: שבועיים.

2. אתם מתבקשים לנהל טבלת-רישום מסודרת של המקרים שאתם רואים בבלוק. נא לנהל רישום של פרטי הבעלים ובעה"ח (כולל מס' תיק), סוג וגזע, תאריך לידה מדויק (לא גיל), מין וסטטוס רביה (מסורס/מעוקרת או לא), משקל בק"ג, תמצית ההיסטוריה הרלוונטית והסימנים הקליניים, ממצאי מבחנים דיאגנוסטיים שהתבצעו, האבחנה, הטיפול, וגורל המקרה באותו יום (למשל "שוחרר עם הוראה לביקורת קרדיולוגית כעבור X ימים/שבועות/חודשים"). טבלאות אלו יוגשו לי בסיומו של כל יום (אפשר גם כנספח Excel בדואר אלקטרוני, לפי מתכונת יומן המקרים שלנו, המצורפת להלן). מטרת הרישום לאפשר דיון יסודי בכל המקרים שתראו במהלך השבועיים, וכן לצורך תיעוד פנימי שוטף.

דוגמה:

Date Case # Species Gender DOB Names Kg Status Hx & C.S. Tests Dx Tx Outcome

3. באחריות הסטודנטים המשתתפים בבלוק להגיע בכל בוקר (אם יש בכך צורך) עד 8:00 לחירום, כדי להתעדכן במקרים קרדיולוגיים מאושפזים, אם יש כאלה, ולקבל עליהם אחריות אם הם עוברים לאחריותנו (כולל כתיבת SOAP ודף-טיפולים). עליכם לוודא שבמהלך היום בע"ח אלו ייבדקו על-ידינו (בקרדיולוגיה, ע"י מלוי מפורט של טופס היסטוריה קרדיולוגית). ישיבת בוקר תחל לקראת 9:00, ואחריה קבלת מקרים ב-9:30.

4. יש להבדיל בין מקרה חיצוני מוזמן שהגיע בתיאום מראש, לבין מקרה שהגיע דרך החרום ועובר לאחריותנו המלאה, לבין מקרה באחריות מחלקה כלשהי בביה"ח הדורש יעוץ פנימי ללא העברת אחריות רשמית. עליכם לקבל את כל 3 הסוגים ולתעד את קבלתם בכתב (ביומני המקרים שלנו), כדי לאפשר לנו בניית סדר עדיפויות ותכנון זמן יומי (עדיפות עליונה למקרי חירום שאינם יציבים, אחריהם מקרים מוזמנים בתיאום מראש, ולבסוף מקרי יעוץ פנימי יציבים, גם אם מקומם הפיזי במחלקת חירום). בכל סוגי המקרים יש למלא בפרטי פרטים, קודם כל ולפני הכל את השליש העליון בטופס הקרדיולוגי (עד הקו המקווקוו). אין לקבל הפניה פנימית של מקרה קרדיולוגי יציב לאחר השעה 11:00.

נוהל קבלת המקרים: אתם מתבקשים לקבוע (לפני הכניסה לחדר הבדיקה) מי יהיה/תהיה הסטודנט/ית האחראי/ת למקרה. סטודנט/ית זה/זו יהיה/תהיה אחראי/ת על קבלת היסטוריה וביצוע בדיקה פיזיקלית בדגש קרדיו-ואסקולארי (וכך גם יציג/תציג את עצמו/ה לבעלים מראש), בעוד האחרים צופים מהצד. זאת ע"מ לא להבהיל את הבעלים אשר יימצאו עצמם "מותקפים" ע"י מספר סטודנטים. אין להביא את הבעלים אל חדר-האקו אלא אם הם מתעקשים, ולא בלי ליידע אותי קודם. בשלב הבדיקה הקרדיולוגית הספציפית שנבצע אנחנו מאוחר יותר, ישותפו כל הסטודנטים במידת האפשר. במידה ובעה"ח מאושפז לאבחון או לטיפול, הסטודנט/ית הנ"ל ימשיך/תמשיך להיות אחראי/ית על המקרה (כולל העברה לתורני לילה, מילוי דף הוראות טיפול, בדיקת בע"ח בבוקר המחרת, וכו').

התועלת שתפיקו מהבלוק תלויה במידה רבה ברמת המוכנות שלכם ובמעורבות שתגלו במקרים. לכן חלה חובה לחזור על ולרענן את חומר הקריאה בקרדיולוגיה שחולק לכם במהלך שנים א'-ג', לפני תחילתו של הבלוק. מבחינתי זהו תנאי להשתתפות בבלוק, שנועד להבטיח כי תפיקו את מירב התועלת ממנו ושלא נבזבז זמן על חזרות מיותרות על חשבון יכולתם של משתתפי הבלוק האחרים להתקדם הלאה, לרמה גבוהה יותר. משתתף שיתגלה כי בא לא מוכן ובכך מעכב את התקדמותם של האחרים, יאלץ לבלות את ימיו הראשונים של הבלוק (ואין הרבה כאלה!) בקריאה חוזרת ובמקום אחר.

אשמח לקבל הארות, הערות והצעות ייעול בע"פ או בכתב (כולל בדואר אלקטרוני) על הבלוק במהלכו ו/או בסופו, גם בצורה אנונימית.

בברכה
ד"ר דן אוהד

 

להלן אתרים בהם ניתן למצוא עוד חומר קריאה ועיון (לפני, במהלך, ולאחר הבלוק)

אתר של ה- ACVIM המפנה לאתרים קרדיולוגיים אחרים, וטרינריים והומניים:
http://www.acvim.org/wwwfp/Diplomate/Cardio/cardsite.htm

אתר נחמד של אוניברסיטת Texas A & M , הכולל מקרים, תקצירים על מחלות לב בבע"ח, ואף מידע על צינטורים וטרינריים:
http://www.cvm.tamu.edu/vscs/cardiology

אתר מאד מומלץ של אוניברסיטת Guelph בקנדה (כולל מבחר עשיר של הגדרות ECG ותרשימי ECG ופענוחם, מבחר מצומצם יותר של צילומי רנטגן של הלב, ומילון מפורט של הגדרות ומונחים בקרדיולוגיה):
http://www.vetgo.com/cardio/index.php

אתר מעולה של אוניברסיטת UC Davis המכיל תאורי מקרה רבים ושם דגש על אקוקרדיוגרפיה:
http://www.vmth.ucdavis.edu/cardio/cases/

אתר כתב העת האירופאי Journal of Veterinary Cardiology היוצא פעמיים בשנה:
http://www.sciencedirect.com/science/journal/17602734

http://esvcardio.com

סדרת אתרים מרתקים ומעולים על הפרעות-קצב מהירות, על אנטומיה, פיזיולוגיה וקולות-הלב באדם הבריא והחולה:
http://www.blaufuss.org
http://www.blaufuss.org/SVT/index.html
http://www.blaufuss.org/tutorial/index1.html

מחזור הלב:
http://www.acvim.org/index.aspx?id=130
http://library.med.utah.edu/kw/pharm
http://www-medlib.med.utah.edu/kw/pharm

אתר אלקטרוקרדיוגרפי של עתון הסתדרות הרופאים הוטרינרים בישראל, (מאת ד"ר אוהד, ובעזרתו המקצועית של ד"ר שחר ברוך), ובו 3 תתי-אתרים:
http://www.isrvma.org/article/cardiac.htm
http://www.isrvma.org/article/cardiac2.htm
http://www.isrvma.org/article/cardiac3.htm

אתר על מומי-לב מולדים בילדים:
http://www.childrenshospital.org/cfapps/mml/index.cfm?CAT=site&SITE_ID=457

אתר קרדיולוגיה של חיו"ק מאוניברסיטת פנסילבניה:
http://www.vin.com/WebLink.plx?URL=http://cal.vet.upenn.edu/lgcardiac

אתר קרדיולוגיה של חיו"ק מאוניברסיטת פנסילבניה:
http://cal.vet.upenn.edu/index.php?page=large-animal-cardiology